Návštěva milovické rezervace bude součástí konference o klimatu v rámci českého předsednictví v Evropské unii

2022 - 09 - 12
Návštěva milovické rezervace budou součástí konference o klimatu v rámci českého předsednictví v Evropské unii

Návštěva rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice bude součástí dvoudenní konference k adaptacím na změnu klimatu, která začne zítra v Praze. Událost je součástí českého předsednictví v Evropské unii.

Konference nazvaná Designing Climate Resilient Landscapes (Navrhování klimaticky odolných krajin), kterou pořádá Ministerstvo životního prostředí, začne 13. září v pražském Hotel Vienna House Diplomat. O den později se pak uskuteční exkurze do lokalit v okolí Prahy, včetně milovické rezervace. „Uspořádání klimatické konference považuji za klíčovou součást českého předsednictví. Jsem velmi rád, že se rezervace velkých kopytníků mohla stát součástí jejího oficiálního programu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 založila.

Rezervace velkých kopytníků je světově nejsledovanějším českým projektem financovaným z fondů Evropské unie. Zprávy o návratu velkých kopytníků do bývalého vojenského cvičiště po sovětské armádě se objevily v New York Times, Washington Post, BBC a dalších médiích na pěti kontinentech. I když byla založena především kvůli ochraně a obnovení biologické rozmanitosti, brzy se ukázalo, že mezi největší přínosy projektu patří také adaptace krajiny na změny klimatu.

Pastva velkých kopytníků pomáhá s regenerací půdy, se zadržováním vody v krajině a také ukládáním uhlíku do půdy. V tomto ohledu mají pastviny velkých kopytníků výrazně lepší výsledky než lesy. „Pastevní ekosystémy zadržují podstatnou část, až 30 procent, globálního v půdě vázaného uhlíku. To je téměř o 50 procent více než množství uhlíku vázané ve všech lesních ekosystémech světa dohromady“ upozornil v této souvislosti Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Do roku 2050 se Evropa má stát kontinentem, který bude nejen klimaticky neutrální, ale také klimaticky odolný. Nová strategie EU pro klimatickou adaptaci a národní adaptační strategie členských států EU připravily cestu k dosažení tohoto cíle. Konference a na ní navazující exkurze má přispět k výměně transformačních nápadů a ke sdílení zkušeností z oblasti adaptace krajiny na změny klimatu.

Nedávná zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu přitom zdůrazňuje naléhavost okamžitých a ambicióznějších opatření k řešení dopadů změny klimatu, a to i v Evropě. Navrhování a správa odolné krajiny – při využití řešení založených na přírodě a širokém zapojení veřejnosti – je podle pořádajícího Ministerstva životního prostředí jednou z cest k rozvoji odolnému vůči změně klimatu i k obnově životně důležitých ekosystémových služeb, jakými jsou čistá voda, čistý vzduch, biologická rozmanitost nebo prostředí vhodné pro cestovní ruch.

Cílem prakticky zaměřené konference je umožnit odborníkům sdílet osvědčené postupy, pilotní projekty a metodiky týkající se adaptace krajiny na změnu klimatu, mimo jiné v otázkách zadržování vody na celé ploše území EU, obnovy půdy, odolnosti lesů a obnovy ekosystémových služeb. Dále zvýšit zájem rozhodovacích orgánů o problematiku navrhování a správy odolné krajiny a zapojit do těchto aktivit veřejnost. Kromě toho chce konference podpořit diskusi o příslušných předložených a plánovaných prvcích právního rámce EU (zákon o obnově přírody, právní rámec pro obnovu a ochranu půdy, lesní strategie a podobně. A konečně je cílem konference pomoci sladit postoje členských států EU k otázkám adaptace na změnu klimatu před konferencí COP27, aby bylo možné přijmout informovaná, cílená a včasná opatření.

Na konferenci potvrdili účast Hans-Otto Pörtner, spolupředseda 2. pracovní skupiny IPCC, Hans Bruyninckx, výkonný ředitel Evropské agentury pro životní prostředí nebo Clara de la Torre, zástupkyně generálního ředitele DG Clima Action Evropské komise. Mezi výstupy této konference bude patřit Pražská výzva, která bude později předložena Radě pro životní prostředí v říjnu 2022, a brožura s prezentovanými projekty.

Konference je součástí kampaně #Czechia4Climate, kterou se chce Česko přihlásit ke své zodpovědnosti za řešení tak zásadní globální otázky, kterou je změna klimatu. Takzvaná zelená diplomacie patří k prioritám českého předsednictví. Česká diplomacie usiluje o propojení klimatické bezpečnosti a rozvojové a humanitární spolupráce zejména v oblasti snižování rizika katastrof.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.